רפואה משלימה לבעלי חיים – טיפולים נוספים


רפואה משלימה לבעלי חיים

רפואה משלימה לבעלי חיים – לתחום זה קיימים שמות נוספים כגון: רפואה אסיאתית מסורתית, רפואה סינית, רפואה הוליסטית וכו'.
תחום הרפואה המשלימה תפס תאוצה רבה במדינות המערב בשנים האחרונות והפך לחלק בלתי נפרד מהרפואה המערבית הן בבני אדם והן בבעלי חיים (חיות משק וחיות מחמד).

הרפואה המשלימה על כל צורותיה באה במטרה להשלים את הטיפול בבעל החיים, כתוספת לרפואה הקונבנציונלית ולא להחליפה. (רפואה משלימה לבעלי חיים ולא רפואה אלטרנטיבית-חלופית).

תחום זה כולל בתוכו מניפולציות רבות ומגוונות כגון:
-דיקור סיני-אקופונקטורה: החדרת מחטי דיקור לנקודות ספציפיות לשם השגת פתרון לבעיות רפואיות.
אלקטרו-אקופונקטורה- חיבור זרם חשמלי נמוך מאוד למחטי הדיקור הנעוצות בגוף החיה (בנקודות הדיקור המתאימות) על מנת לגרום לגירוי השרירים והעצבים.
-הומיאופתיה- שימוש בכדורים או תמיסות להזרקה בדילולים גבוהים (רמדי) כתרופה למחלה או למצב גופני לוקה.
-כירופרקטיקה- הפעלת לחץ ידני מתון על אזורים מאוד ספציפיים בגוף החיה למטרת הטבת התנועה ושחרור תקיעות.
-צמחי מרפא- מניעה וטיפול בבעיות רבות ומגוונות ע"י צמחים: שורשים,עלים, פרחים.
-פרחי באך-38 תמציות העשויות מניצני פרחים ספציפיים-יעיל בעיקר לבעיות התנהגות ושינוי מצב רגשי ונפשי.
-סו-ג'וק- שיטת טיפול קוריאנית.
-שיאצו- סדרה של לחיצות ומתיחות ברוב חלקי הגוף-חיבור בין גוף ונפש והרגעת החיה.
הידרותרפיה לכלבים– טיפול הנעשה בתוך בריכת מים מיוחדת שמטרתו להניע את הגפיים בצורה מבוקרת בהתאם לבעיית המטופל.
ועוד מגוון רחב של טיפולים.

תחום רפואה משלימה לבעלי חיים תופס תאוצה ופופולאריות רבה בשנים האחרונות מתוך ההבנה שהמצב הרגשי והנפשי משפיע רבות על הגוף ומצבו הבריאותי והפיזי.

דיקור סיני בחיות מחמד- מה זה בכלל ומתי נציע טיפול זה?

אקופונקטורה וטרינרית או דיקור סיני בבעלי חיים הינה גישה רפואית בה מוחדרות מחטי דיקור לנקודות מוגדרות בגוף החיה להשגת פתרונות לבעיות רפואיות.
גישה זו בת חמשת אלפים שנים פותחה במזרח הרחוק (סין, קוריאה, הודו ומקומות אחרים באזור זה של העולם). גישה זו בת שימוש נרחב בטיפול בבעלי חיים לאורך אלפי השנים האחרונות במזרח הרחוק. לעולם המערבי החלה גישה זו לחדור לעולם הוטרינריה ב-1972. עם גמר מלחמת ויאטנם צוותי רפואה וטרינרים מערביים החלו לימוד הנושא ממומחים במזרח הרחוק ונכון להיום גישה זו מקובלת ברוב המוסדות הוטרינרים בארה"ב ומקומות אחרים במערב.

מכיוון שדיקור היא גישה רפואית מקפת למגוון עצום של בעיות רפואיות נוכל לדברי גישה זו לטפל בסוגים רבים של בעיות רפואיות בחיות.

מהם סוגי הבעיות הרפואיות בהן דיקור סיני בחיות מצטיין בו במיוחד וראוי לתשומת לב מיוחדת ?

מערכת העצבים: שיתוק או חולשה בעצבים הקפים (כמו חתול שרגלו הקדמית משותקת בעקבות פגיעה בעצב הרדיאלי), שיתוק, חולשה או דלקת בעצבים קרניאלים (כמו שיתוק בעצב הפנים, או עצב מספר חמש = טריגמינל, בעיות שיווי משקל [כפגיעה בעצב מספר שמונה] וגו'), ושיתוק\חולשה\דלקת במערכת העצבים המרכזית כפריצת דיסק),עיוורון מוחי וכו'.

מערכת שלד ושריר: דלקות מפרקים חריפות או כרוניות (כמו DYSPLASIA HIP, OCD, או דלקת כרונית במפרק המרפק), חולשה או דלקות בגידים או מיתרים (כמו קרע חלקי ברצועה צולבת קידמית), דלקות שרירים (MANDIBULAR MYOSITIS), סיוע בהחלמה של נקיעות או שברים\סדקים בעצמות.

מערכת העור: כלב או חתול המכרסם עצמו (NEUROLOGICAL DERMATITIS), דלקות האוזן החיצונית, גרדות וגו'.
בעיות התנהגותיות: חרדות, חולשה נפשית בגיל הזקנה ועוד.
מגוון בעיות פנימיות: חיזוק מערכת החיסון לדלקות זיהומיות חוזרות ונשנות (למשל לטפיל חוזר כדמודקס או קדחת קרציות כרונית), אסטמה, שיעולים, נזלות, חוסר תאבון, הקאות, עצירויות קשות ובעיקר בחתולים, כשל כלייתי כרוני בחתולים ועוד.


ד"ר איריס אמינוב-וגנר, מטפלת בשיטות משולבות
סיימה את לימודי הווטרינריה ברומניה בשנת 2011 ומאז חזרתה לארץ מתרגלת רפואה וטרינרית מערבית בשילוב עם שיטות משלימות כגון דיקור סיני, דיקור יפני, צמחי מרפא, פרחי באך, טיפול בעזרת לייזר רך ועוד.
" אני מאמינה שהסוד לבעל חיים בריא ומאושר ובהרמוניה בין בעל החיים לבעליו, טמון בסביבת מגורים המתאימה לסוג הכלב, תזונה נכונה ואיכותית המותאמת לצרכי הכלב, פעילות גופנית מבוקרת ומאוזנת ששומרת על כל מערכות הגוף ורפואה מונעת מוקפדת במינון נכון."
השילוב בין מדע הרפואה ובין שיטות עתיקות ומסורתיות שעברו בין דורות של מטפלים היום יכולות להיות מוגשות לנו שלובות יד ביד ולהשיג תוצאות טובות בהרבה מאשר נקיטה בגישה אחת בלבד.
יש להבין שכמו אצל בני האדם, כלבים ובעלי חיים באופן כללי מושפעים גם ממצבם הנפשי והרגשי ויש לאזן ולשפר את מצב רוחם על מנת לשמר את בריאותם הטובה.

לעמוד של ד"ר איריס וגנר לחץ כאן


דר איריס1  דר איריס דר איריס3