שיקום כלבים

שיקום כלבים

כל מה שצריך לדעת על שיקום כלבים בעידן המודרני.


כל מה שצריך לדעת על שיקום כלבים בעידן המודרני. כלבים כמו בני אדם זקוקים לעיתים לשיקום רפואי פיזיולוגי או נפשי, הנובע מטראומה או ממצב רפואי מולד. שיקום הינו תהליך ולרוב לא מסתיים במפגש אחד. בכדי לקבל את התוצאות הטובות ביותר המפתח האמיתי הוא התמדה!

כשמדברים על שיקום כלבים רוב בני האדם לא מבינים במה זה קרוח. שיקום בבני אדם, כלבים ורוב היונקים הוא דיי דומה במהותו, אך שונה באימפלמנטציה שלו.

הרפואה הקונסרבטיבית לרות מתפתחת עם הטכנולוגיה המחקרית ומדע התרופות לאומת השיטה האלטרנטיבית שהיא מלאת תורות שונות ומשונות לשיקום כלבים במצבים רפואיים פיזיולוגיים ונפשיים.

לרוב השיטות הקונסרבטיביות והאלטרנטיביות מתנגשות, רק מדי פעם יש הסכמה מוחלטת על שיטה אלטרנטיבית מהעולם הקונסרבטיבי השמרן. עולם השיקום התפתח מאוד בשנים האחרונות והוא כיום חולש על מאות טכנולוגיה, החל מפולסים חשמליים, לייזרים, חדרי לחץ, טיפולים בחוסר משקל ועוד.

חלק גדול משיטות הטיפול האלה השתלבו גם בעולם הווטרינריה המודרנית, מספר לא מבוטל של וטרינרים משתמשים בכלים משלימים להחלמה מההליך הפרוצדוראלי (פולשני).
עולם הכלבים המסורתי התבסס על שיקום באמצאות תרופות, תזונה ומנוחה, לאומת העולם החדש שמדבר על גישה אחרת לטיפול בבעיה, בצורה אגרסיבית יותר ומהירה יותר.

שילוב ישן וחדש בשיקום כלבים

רק חלק קטן בעולם הריפוי האלטרנטיבי מקבל ביטוי ולגיטימציה מצד הקהילה הווטרינרית המסורתית. שיטות טיפול כגון הידרותרפיה ופיזיותרפיה לכלבים קיבלו לגיטימציה כטיפול תומך ולפעמים מחליף לחלוטין את הטיפול המסורתי. הרבה שיטות לשיקום כלבים נשארו חלוקים על ידי וטרינרים רבים, חלק מאמין שיש השפעה חיובית, וחלק שבכלל חושב שזה שטויות. כמו למשל דיקור סיני בכלבים ובכלל נתפס בעיני רבים מעולם הרפואה כלא יעיל, ובעיני רבים אחרים כיעיל מאוד.

הידרותרפיה לדוגמא נתפסה שנים בארץ כלא יעילה בעיני רבים פשוט מחוסר ידיעה, עד שעוד ועוד מקרים מוצלחים של כלבים שפשוט לא היה להם סיכוי ברפואה הרגילה וקיבלו את היחס הנכון והטיפול המושלם ביותר בעבורם, מהלך ששינה את התפיסה על הידרותרפיה לכלבים בישראל. כמובן שבעולם הסיפור הוא שונה ובמשך שנים רבות הידרותרפיה מסייעת בשיקום של אלפי זנים של חיות.

מקור ההידרותרפיה מתחיל עוד מימי האימפריה המצרית (מקור: ויקיפדיה) ויעילותה הוכחה לאורך כל ההיסטוריה.

שיקום כלבים מתחלק למספר שלבים:

1. אבחון הבעיה
2. קביעת סוג ומשך הטיפול
3. שיקום בשילוב תרופתי או אלטרנטיבי או גם וגם
4. מעקב ושימור במקרים מסוימים.

בכדי לדעת איזה שיקום הכלב שלכם צריך קודם כל חשוב לדעת בדיוק מאיזה סוג בעיה הוא סובל. במידה והכלב סובל מבעיה נוירולוגית, בדרך כלל טיפול תרופתי בשילוב טיפול פיזיולוגי יעזור יותר. במידה ולכלב יש בעיה במערכת השריר או העצמות, לרוב סביר להניח שהוא יופנה להידרותרפיה או לפיזיותרפיה. למרות ששיטות אלה יעילות גם בבעיות מסוגים רבים כפי שניתן לקרוא כאן: פיזיותרפיה לכלבים.

עולם השיקום ישתנה בעתיד עוד הרבה, נכון לעכשיו יש לנו מספר שיטות לא רב לטיפול בכל בעיה ספציפית. המספר הזה גדל ובכל שנה אנחנו נחשפים לעוד ועוד שיטות ומכשירים המותאמים לטיפול המשלים בשיקום הכלב. לא מן הנמנע כי בעתיד הלא רחוק הטכנולוגיה תתפוס פיקוד ואוטומציה תעזור בניתוח התקדמות והחלטה מושכלת יותר של מה הצורך האימננטי לפי פילוסופיה ואסטרטגיה ספציפית לכל בעיה ולשיקום יעיל יותר במזמן הקצר ביותר.

אחד הדברים החשובים ביותר בשיקום הוא בחירת המשקם שילווה את כל אורך הטיפול, לפני תוך כדי ואחרי. חייב שתהיה לו את הכימיה הנכונה עם בעל החיים ואת הידע המספיק כדי לתת את הטיפול המסור והיעיל ביותר. החיבור בין הכלב למטפל חשוב גם בפן הפסיכולוגי, כשהכלב אוהב את המטפל שלו הוא גם יאהב לרוב את ההליך הטיפולי (כל עוד הוא לא כואב מדי) וכשהוא אוהב את התהליך הוא מתמסר יותר בקלות.

כלבים שלא כמו בני אדם לא מבינים את עצם המשמעות של טיפול ומדוע בני האדם עושים לו את זה, לכן חשוב מאוד הכימיה בין המטפל, לבעל החיים ולשיטת הטיפול, אינטליגנציה רגשית גבוהה היא גם נספח חשוב מאוד בכימיה של המטפל מול המטופל, מכיוון שהיא יכולה לווסת את הטיפולים מהמעמסה הרגשית לפי האנרגיות של הכלב, כדי שבעתיד הוא לא יחשוש לעשות את סדרות הטיפולים הבאות.

צריכים שיקום לכלב שלכם?

במרכז פידו המתמחה בשיקום כלבים במגוון שיטות, ניתן לקצר את משך הטיפול ולהגביר את הליך ההחלמה למקסימום,. המרכז משקם כלבים עם בעיות אורתופדיות, נוירולוגיות, השמנה, זקנה דלקות פרקים ועוד.

לאחר האבחון הרפואי אנו נחליט ביחד על סוג הטיפול, הידרותרפיה או פיזיותרפיה או אפילו אולי שילוב של שניהם. בטיפולי ההידרותרפיה למשל, כוחו של המים עוזר לשיקום השריר ללא לחץ ישיר על המפרק, מה שנותן את אפקט העבודה על השריר ללא כאבים הנובעים ממשקל הגוף. וזאת בעקבות כושר הציפה.

הליך השיקום בפידו מתבצע מול הווטרינר המטפל, מול הלקוחות ומול אנשי מקצוע חיצוניים במידה וצריך את התערבותם. כך שהתהליך אינו סטרילי ביסודו ובעל אפקטיביות מרבית.
אנחנו מזמינים אתכם לשיחת יעוץ ללא עלות ולשאול כל שאלה הקשורה בשיקום כלבים.

מוגש באהבה מבוני שאול,
פידו הידרותרפיה ושיקום כלבים.

Call Now Button